به موازات اینکه استراتژی های بازاریابی شرکت با تغییرات بازار منطبق می شود، همیشه این احتمال وجود دارد که نام تجاری شرکت آسیب ببیند. نام تجاری  بنابر ماهیت خود باید متعادل و موازنه شود، چگونه برند می تواند با شرایط جدید تقاضا بازیابی و نوسازی شود. با این شرایط باید گفت طبیعتا از بین رفتن تمرکز بر هویت اصلی  برند خیلی سخت نیست. چگونه می توان به شما گفت که این امر اتفاق می افتد و برای اصلاح این وضعیت چه کاری می توان انجام داد؟

علایم هشدار دهنده:
۱٫ مدیر و کارکنان فراموش کرده اند که چرا یک برند و پیام ویژه مهم اند:
در مورد  برندی که به خوبی تثبیت شده است، برای کارکنان و مدیران غیرعادی نیست که فراموش کنند چرا برندسازی خیلی برای موفقیت حائز اهمیت است. باید تلاش هایی برای یادآوری و اگر لازم باشد، بازآموزی افراد نسبت به موضوعات کلیدی راجع به برندسازی صورت گیرد از جمله:
::    ایجاد ارتباط میان ارزش ها و چشم انداز شرکت ، ابزار مفیدی برای جذب مشتریان  و نیروهای استخدامی با استعداد جدید است.
::    در صورتی که کارکنان چشم انداز قوی دارند، آنها را نسبت به کارشان تحریک کرد
::    فعال کردن تاثیر گذاران صنعتی برای ترویج پیام شما به حامیانشان
::    ارائه هزینه های بیشتر برای محصولات و خدمات

زمانی که پیام برند شما مبهم باشد، مشتریان بالقوه تان برای دریافت گزاره ارزشی منحصر به فرد شما  و اینکه چرا باید از شما خرید کنند، مشکل خواهند دشت . همچنین به گفته تریسا اسلایدر متخصص برندسازی این بدان معنا است که “تاثیرگذاران نمی توانند مزایای شما را در چشم انداز ها معماری کند و اگر برند شما به نظر  افراد خارج از شرکت منسوخ  شده یا  مبهم بیاید،  یعنی این که  فقط توسط شخص شما و پرسنل تان  و داوطلبان بالقوه کار درک شده است.  ”

۲٫ تلاش برای بالا بردن فروش با استفاده از نتایج گوناگون پیامهای مبهم برند:
این موضوع به ویژه از  لحاظ رشد کند در اضافه کردن خط تولید شرکت و فروش های  تازه شروع شده قابل درک است. در اینجا خطر ،قرار گرفتن در موقعیت پیشنهاد  ارتقا یا نوآوری های که ارتباط کمی با آنچه شما مد نظرتان است، می باشد

در نتیجه در بسیاری از موارد، مشتری گیج می شود و نقاط مهم پیام برند حالت سستی پیدا می کنند . مارک دی سوما  استراتژیست برند سازی نوشته است “مسابقه  به این امید که  به طور جادویی  مارا به اوج  برساند عمومیت پیدا کرده، ولی پایان خوبی نخواهد داشت ”. راه حل چیست؟ وی  تاکید داشت که کسب و کارها باید”به جای تنوع بازار به مجاورت بازار ” فکر کنند.

۳٫ شما بازار را سرشار از پیام های متناقض نموده اید:
به دلیل اینکه پلتفرم های زیادی برای آدرس دهی برندهای شرکت ها وجود دارد،آنها  اغلب در صدد پالایش یا تغییر پیام اصلی هستند و باور دارند که  سرهم بندی با این پیان باعث جذب مشتریان مختلف می شود. در واقع فقدان پیام سازی سازگار ، جذب کلی برند را ضعیف می کند.

برای مثال پیام نایک یعنی “فقط آن را انجام بده” را در نظر بگیرید. مایندی چنل در هفته نامه  بازاریابی که یک مجله محبوب ۲۰ ساله است، نوشت: “این شعار یکی از ساده ترین و شناخته شده ترین شعارها در همه زمان بوده است”. بر عکس شعار Reebokحداقل ۱۴ بار از سال ۱۹۸۷ تغییر کرده است.

بنابراین باید از قدم گذاشتن در کمپین هایی که تا حدکمی و در برخی موارد تا حد زیادی هسته پیام برند را تغییر می دهند، اجتناب کرد. این نشان می دهد استراتژی شکست خورده و اتکای بیش از حدی به تاکتیک ها و رویکرد کوته فکرای  که مخاطبان اصلی در مورد آنچه در نهایت برند می خواهد بگوید، گیج می کند،  وجود دارد.

۴٫ برند بصری ظاهرا منسوخ شده و “پیام بی اثر” است:
علامت هشدار دهنده دیگر این است  که استراتژی برند شما کانون توجه بصری خود که می توان در وب سایت شرکت دید را از دست داده است. اگر زمان زیادی از دیدن و حس تغییر وب سایت بگذرد (۸ ماه تا یک سال را زمان طولانی می گویند) زمانی که بر روی سایت کلیک می شود به نظر می آید که برند واقعا آن چیزی که درصدد آدرس دهی آن است  را انجام نمی دهد.

همانگونه که Slider  خاطر نشان کرده “رقیب با یک پیام تازه تر، و نقطه ای تر که فقط با یک یا دو کلیک کار می کند، ظاهر می شود” و خبر خوب اینکه  حتی “ترفندهای کوچک مانند تصاویر به روز رسانی شده، فونت و رنگ خبرها می توانند تمایز زیادی ایجاد کنند”.

مراقب استراتژی های به اصطلاح رشد  برای مجموعه تخفیفات یا پیشنهادهای ویژه می باشد  زیرا “ماهیت ویژه” برند شما را تضعیف می کند. همچنین در برابر صدمه ای که تغییر برند شما برای مقابله با بدگویی رقبا از محصول  تان ایجاد می کند، مقاومت  کنید. شما در پیدایش کالاهای تقلیدی باید  به بر برقراری ارتباط با ارزش کلیدی برای مشتریانتان تمرکز بیشتری کنید.

من علی قوامی هستم، مدرس دانشگاه، مشاور تجاری و تحلیلگر بازار و دانش‌آموخته مدارج دانشگاهی «دکترای تخصصی کارآفرینی» و «کارشناسی ارشد آمار». قصد دارم در این وبسایت، مطالب کاربردی و مفیدی را که حاصل سالها تجربه و کسب دانشم از راه اندازی چندین استارتاپ و مشاوره به بیش از 30,000 کارآفرین و فعال اقتصادی در ایران، ترکیه، مالزی، کانادا، انگلیس و استرالیا و همچنین عضویت در: «انجمن AMA بازاریابی آمریکا»، «انجمن تجارت الکترونیک ایران»، «مجمع متخصصین ایران» و «انجمن آمار ایران» می‌باشد را با شما عزیزان به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *