الگوریتم کبوتر

الگوریتم کبوتر یا همان الگوریتم پایگون در حدود دو سال پیش در بیست و چهارم جولای سال ۲۰۱۴ عرضه شده است. بیشتر موضوعاتی که پیرامون این الگوریتم مطرح شده درباره ارتباط محلی میان صفحات مختلف، دسته­بندی مطالب اینترنتی و نمایش سریعتر نتایج جستجو به کاربران می­باشد. هرچند ارتباط محلی و نتایج جستجوی محلی چیز جدیدی نیست و از مدتها پیش گوگل چنین قوانینی را در جستجوهای خود رعایت می کند اما کاربرد عمده الگوریتم کبوتر بر روی همین موضوع بنا شده است.

شناسایی وب سایت­های شبیه به هم به وسیله دسته­بندی وب سایت ها و صفحات اینترنتی انجام می­شود که خود این موضوع سایت­های تقلبی و فریب دهنده را به راحتی رسوا می­کند و نیز ارتباط میان سایت­های مختلف را هم از لحاظ کیفی ارتقا می­دهد.

ضمن اینکه یکی دیگر از نکات جالب توجه در ارتباط با این الگوریتم، این است که گوگل این الگوریتم را به عنوان اختراع به نام خود ثبت کرده است و بعد از الگوریتم «پیج رنک»، این برای دومین بار است که گوگل الگوریتمی را به نام خود ثبت می کند.

خصیصه منحصر به فرد این الگوریتم تاثیر فوق­العاده زیاد آن بر روی سئو محلی است. برای روشن شدن این موضوع در قالب مثال فرض می­کنیم شما برای پیدا کردن رستوران مورد نظر خود جستجوی در گوگل را انتخاب می­کنید. بدون شک اگر نتایجی که گوگل به شما نشان می­دهد در اطراف محله­ای باشد که شما در آن هستید شما جواب بسیار خوبی دریافت کرده اید ولی مطمئنا شما دوست ندارید که در نتایج گوگل رستوران­های شهرهای اطراف هم وجود داشته باشند.

با توجه به اینکه این الگوریتم گوگل برخلاف الگوریتم­های گوگل پنگوئن و گوگل پاندا، یک الگوریتم ضداسپم نیست و فقط برای خوشه ­بندی نتایج و نمایش محلی آن ها استفاده می­شود؛ این سوال پیش میآید که آیا تاثیری هم بر سئو یا بهینه سازی وب سایت دارد؟

با دقت در مطالبی که تاکنون توضیح داده شده است، کاملا می­توان احساس کرد که وضعیت فهرست­های محلی در نتایج جستجوی گوگل خیلی خیلی بهتر شده است. برای تشریح بیشتر می­توان گفت زمانی که شما عبارت رستوران­های رامسر را سرچ می­کنید گوگل این رستوران ها را به صورت نتایج جداگانه نشان نمی­دهد بلکه فهرست و لیستی مشخص از رستوران­های رامسر را نمایش می­دهد. پس از نمایش فهرست­های معتبر به سراغ نیازمندی­ها می­رود و تازه در صفحه دوم به نوشته هایی از روزنامه ها می­رسیم که فهرستی از این رستوران­ها را برای راهنمایی مخاطبین خود ارائه کرده­اند و در انتها شاید در صفحات سوم و چهارم به سایت اختصاصی رستوران­ها برسیم.

پس بررسی­هایی که صورت گرفته بیانگر آن است که آپدیت این الگوریتم نتایج فوق العاده­ای برای فهرست­های محلی به همراه داشته است و این مساله با اشارات پیشین گوگل در مورد ارتباط نتایج محلی با سیگنال­های رنکینگ وب سایت­ها کاملا همخوانی دارد. این الگوریتم باعث شده تا دایرکتوری­های بزرگ و وب سایت­های بهینه سازی شده یا سایت­های با سئو بسیار پیشرفته به نتایج خوبی دست پیدا کنند و در تبع آن صفحات خصوصی رستوران ها یا هتل ها وارد رقابت بسیار سختی شده اند که این امر برای موارد تازه تاسیس بسیار پیچیده ­تر خواهد بود.

سخن آخر اینکه، اگر می خواهید به خوبی دیده شوید خود را برای کبوتر گوگل جذاب تر و دلپذیرتر کنید.

من علی قوامی هستم، مدرس دانشگاه، مشاور تجاری و تحلیلگر بازار و دانش‌آموخته مدارج دانشگاهی «دکترای تخصصی کارآفرینی» و «کارشناسی ارشد آمار». قصد دارم در این وبسایت، مطالب کاربردی و مفیدی را که حاصل سالها تجربه و کسب دانشم از راه اندازی چندین استارتاپ و مشاوره به بیش از 30,000 کارآفرین و فعال اقتصادی در ایران، ترکیه، مالزی، کانادا، انگلیس و استرالیا و همچنین عضویت در: «انجمن AMA بازاریابی آمریکا»، «انجمن تجارت الکترونیک ایران»، «مجمع متخصصین ایران» و «انجمن آمار ایران» می‌باشد را با شما عزیزان به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *